کافه سرگرمی

تصاویر نایاب از سفر شاه به آمریکا

۹۵-۰۹-۲۴

۲۵ آبان ۱۳۲۸ شاه جوان در اولین سفر رسمی خود به امریکا وارد واشنگتن شد و مورد استقبال هری ترومن رئیس جمهور وقت امریکا قرار گرفت؛ این سفر از آن جهت واجد اهمیت بود که امریکا پس از پایان جنگ جهانی دوم سعی داشت نفوذ خود در ایران را افزایش دهد.

 اولین گام در افزایش روابط شاه و امریکا پس از جنگ جهانی در خرداد ۱۳۲۶ برداشته شد که شامل یک قرار داد ۱۰ میلیون دلاری فروش سلاح به ایران می‌شد. شاه جوان در آن زمان سفرهای دوره ای خود به چند کشور اروپائی را برای محکم کردن پایه های قدرت انجام می داد که هری ترومن رئیس جمهور وقت امریکا او را برای سفر رسمی به این کشور دعوت کرد.

مقارن با همین دعوت در ۱۳ آبان ۱۳۲۸ هژیر وزیر دربار توسط فدائیان اسلام ترور شد و شاه مجبور شد تا تعیین ابراهیم حکیمی به نخست وزیری و عادی شدن اوضاع در کشور بماند.

سرانجام محمدرضاشاه در ۲۴ آبان همان سال از تهران عازم امریکا شد و در فرودگاه واشنگتن مورد استقبال رسمی هری ترومن قرار گرفت. شاه سعی کرد در مدت اقامت در واشنگتن نظر مقامات امریکایی را برای جذب کمک های مالی بیشتر جلب کند. نتیجه اعلامیه مشترکی بود که به امضای ترومن و شاه رسید و بر اساس آن امریکا متعهد شد برای بازسازی ایران پس از ویرانی‌های جنگ جهانی در چهارچوب برنامه موسوم به “اصل چهار” کمک‌های مالی و فنی در اختیار ایران قرار دهد.

شاه ۳ روز در واشنگتن ماند و سپس با اسکورت مخصوص عازم نیویورک شد. او قرار بود در این شهر با مقامات مختلف سازمان ملل دیدار و گفتگو کند؛ النور روزولت رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل و همسر رئیس جمهور درگذشته امریکا یکی از همین چهره ها بود. النور روزولت که پس از مرگ همسرش از سوی هری ترومن به عنوان یکی از اعضای هیات نمایندگی امریکا در سازمان ملل منصوب شده بود پس از تشکیل کمیسون حقوق بشر این سازمان به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب شد.

شاه جوان که در سفر امریکا قصد داشت وجهه حقوق بشری نیز از رژیم خود بسازد شخصا به دیدار النور روزولت- که چهره مورد قبولی در جامعه جهانی داشت- رفت. از جزئیات مذاکرات این دو اطلاعی در دست نیست اما “آلفرد آیزنشتد” عکاس امریکایی که در مدت اقامت شاه در امریکا از او عکاسی می کرد از لحظه خروج شاه از هتل “والدورف آستوریا” تا ورود وی به مقر کمیسیون حقوق بشر، استقبال النور روزولت و در نهایت بدرقه او را عکاسی کرده است. او حتی تصادف رخ داده در خیابان های نیویورک که یکی از موتورسیکلت های اسکورت شاه در ان مجروح شده را نیز عکاسی کرده است.

۹۹۲۰۵_۳۲۲

۹۹۲۰۶_۹۲۸

۹۹۲۰۸_۲۸۰

۹۹۲۰۳_۲۹۵

۹۹۲۰۰_۲۹۳

۹۹۱۹۹_۴۰۱

۹۹۱۹۷_۷۱۶

۹۹۱۹۶_۶۰۸

منبع:فرادید

 

0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.