کافه سرگرمی

تیتراژ پایانی ماه عسل که مجوز پخش نگرفت رکورد شکن شد

۹۵-۰۴-۰۲

قطعه «نگو نگفتی» با صدای «مهدی یراحی»، ترانه «روزبه بمانی» و ملودی «احسان نی‌زن» و تنظیم «سعید زمانی» پس از شایعات و گمانه‌زنی‌های فراوان چند روز پیش از طریق سایت «موسیقی ما» منتشر شد. این اثر قرار بود تیتراژ پایانی برنامه «ماه عسل» با صدای مهدى یراحى و اجراى «احسان علیخانی» باشد که هر شب پیش از افطار از شبکه سوم سیما پخش می‌شود. اما سازمان صدا و سیما به «نگو نگفتی» مجوز انتشار نداد تا تیتراژ پایانی ماه عسل ۹۵ در برخی برنامه‌ها بدون موسیقی و در چند برنامه هم با صدای همان تیتراژ اول که «محسن یگانه» خوانده بود منتشر شود. اما مهمترین نکته درباره اثر جدید مهدی یراحی که توجه مخاطبان را به خود جلب کرده، دانلود بالای این اثر در رسانه‌های مختلف و کانال‌های تلگرام و خصوصاً «تماشاخانه» سایت «موسیقی ما» است.

تا پیش از انتشار «نگو نگفتی»، قطعه «برادر» با صدای «محمد علیزاده» که تیتراژ سریالی به همین نام است پس از ده شب پخش با حدود ۶۱۰ هزار دانلود در جایگاه نخست محبوب‌ترین قطعات «تماشاخانه» سایت «موسیقی ما» قرار داشت. اما قطعه جدید مهدی یراحی در مدت چهار روز با اختلافی فاحش این اثر را جا گذاشت و با بیش از ۷۱۶ هزار دانلود جایگاه اول محبوب‌ترین قطعات منتشر شده در ماه رمضان را تصاحب کرد. این اثر تیتراژ آغازین برنامه ماه عسل به نام «هرچی تو بخوای» با صدای «محسن یگانه» را هم که قرار است تا پایان ماه رمضان پخش شود را هم به جایگاه سوم فرستاد. این اتفاق در حالی رخ داد که طی یک سال اخیر صدر جدول محبوب‌ترین قطعات سایت «موسیقی ما» اغلب در اختیار آثاری قرار داشته اغلب یا تیتراژ بودند یا به نوعی با یک سریال تلویزیونی یا شبکه نمایش خانگی مرتبط بودند. از جمله قطعه «بغض» با صدای «احسان خواجه‌امیری» که تیتراژ پایانی سال گذشته ماه عسل بود و تا الان ۸۷۴ هزار بار دانلود شده است. یا قطعه «کجایی» اثری از «محسن چاوشی» با یک میلیون و دویست هزار دانلود که هر هفته در سریال «شهرزاد» پخش می‌شد. قطعه «۶۸-۲۴» با صدای «پوریا حیدری» هم یکی دیگر از آثار پرطرفدار «تماشاخانه» است که همزمان با حضور این موزیسین در جمع داوران مسابقه «شب‌کوک» شبکه «نسیم» منتشر شد.

این اتفاق برای تیتراژ پخش‌نشده مهدی یراحی برخلاف باور غالب این روزهای فضای موسیقی بود که اگر قطعه‌ای تصویر نداشته باشد شنیده نمی‌شود. این بار هم رسانه موسیقی توانست رسانه‌ای به بزرگی تلویزیون را کنار بزند و یک اثر فقط با در دست داشتن فضای مجازی چند صد هزار مرتبه دانلود شود و به گوش طیف گسترده‌ای از مخاطبان برسد. همچنین تصمیم آن رسانه برای عدم پخش این اثر با انتقاد شدید مخاطبان موسیقی مواجه شد. حجم بالای این انتقادات باعث شد تا احسان علیخانی هم واکنش نشان دهد و در ابتدای برنامه پنجشنبه شب خود گفت:« کار مجوز لازم برای پخش را از سازمان صداوسیما نگرفت و نتوانستیم آن را پخش کنیم.»

مهدی یراحی در ساعات پایانی روز پنجشنبه اعلام کرد: «به دعوت دوست عزیزم احسان علیخانى براى تیتراژِ پایانى برنامه ماه عسل ٩۵ قطعه «نگو نگفتى» را آماده کرده بودیم، اما در اولین روزِ پخشِ برنامه، واحد موسیقى تلویزیون بنا به دلایل خودشان(!) مانع از پخش آن شدند و صریحاً اعلام مى‌کنم دیگر قرار نیست این آهنگ در برنامه ماه عسل پخش بشود. اگر تا کنون صحبتى در این باره نشد به حرمتِ تلاش‌هاى عوامل ماه عسل در جهت رفع موانع پخش این اثر بوده است. براى احسان علیخانى و تیم کاربلدش همچون گذشته آرزوى موفقیت دارم. از محبت و حمایت‌هاى شما همراهان عزیز صمیمانه سپاسگذارم و امیدوارم لایق عشق بزرگتان باشم.»

البته هنوز مسئولان سازمان صدا و سیما و خصوصاً مدیران واحد موسیقی نسبت به این اتفاق و دلایل عدم پخش قطعه مهدی یراحی واکنشی نشان نداده‌اند.

منبع:  موسیقی ما

0