کافه سرگرمی

روایتی کوتاه از روزهای آخر محمدرضا پهلوی در روز سالمرگش/(تصاویر نایاب از مراسم تشییع محمدرضا پهلوی)

۹۵-۰۵-۰۷

به مناسبت سالمرگ محمدرضا پهلوی نگاهی داریم به روزهای آخر زندگی اش.کسی که پادشاه یک مملکت بود ولی چیزی که در روزهای آخر عمرش دیده شد تنهایی بود.
«…امیدوارم که دولت بتواند هم به جبران گذشته و هم در پایه‌گذاری آینده موفق شود. این سفر بستگی به حالت من دارد و درحال‌حاضر دقیقا نمی‌توانم آن را تعیین کنم».

این آخرین جملات محمدرضا پهلوی در خاک ایران بود که در ٢۶ دی ١٣۵٧ در فرودگاه مهرآباد بر زبان آورد. سفری که در پی آن بازگشتی نبود و خبر آن به‌سرعت در ایران و جهان پیچید و در میان شادی و هلهله مردم، زیر عنوان «شاه رفت»، تیتر اصلی روزنامه‌های عصر تهران شد.

۲۰۱۶-۰۷-۲۷_۱۸-۲۲-۵۴

(تصویر مراسم تشییع محمدرضا پهلوی)

محمدرضا پهلوی پس از خروج از کشور به مصر رفت و انور سادات، رئیس‌جمهوری مصر، در «اسوان» به‌صورت رسمی از او استقبال کرد. سادات، میهمان ایرانی خود را به هتلی در یک جزیره مصنوعی در میانه رود نیل انتقال داد. از دوم بهمن مدتی را در مراکش میهمان پادشاه وقت آن کشور بود.

۷۱۶۴۰_۶۳۴

محمدرضا شاه پهلوی و فرح دیبا در مراکش؛ این عکس مربوط به ۴ بهمن ۱۳۵۷ یعنی کمتر از ۳ هفته تا پیروزی انقلاب اسلامی است

۱۰ فروردین ۱۳۵۸ به باهاما رفت؛ اما روادید او برای مدت کوتاهی و به‌عنوان گردشگر صادر شده بود. تلاش‌های شاه مخلوع برای گرفتن پناهندگی از انگلستان بی‌نتیجه ماند؛ ۲۰ خرداد همان سال به مکزیک رفت.

بیماری او هر روز شدت می‌گرفت؛ اما او بیماری واقعی خود را از پزشکان مکزیکی پنهان می‌کرد. با شدت‌یافتن بیماری توانست اجازه ورود به آمریکا را به دست بیاورد. محمدرضا پهلوی ۳۰ مهر به آمریکا رفت و برای درمان پزشکی در بیمارستان نیویورک بستری شد.

شاه فراری ایران بعد از خروج از بیمارستان نخست در ۱۱ آذر به مرکز پزشکی ویلفورد‌هال در پایگاه نیروی هوایی لاکلند در تگزاس و پس از آن در ۲۴ آذر به پاناما و در سوم فروردین ۱۳۵۹ به مصر رفت و در نهایت انور سادات به او پناهندگی داد. سرطان او پیشرفت بیشتری کرده بود و به پایان نزدیک‌تر می‌شد؛ سرانجام در ساعت ۹:۴۵ پنجم مرداد ۱۳۵۹، محمدرضا پهلوی در ۶۱ سالگی در قاهره درگذشت.

۷۱۶۴۹_۷۸۰
محمدرضا شاه در خانه “گابریل لویس” سفیر پیشین پاناما در امریکا به تاریخ ۲۵ آذر ۱۳۵۸ هجری شمسی؛ محمدرضا شاه بیمار پس از آنکه در ۱۱ آذر از بیمارستان نیویورک ترخیص شد تا ۲۴ آذر که عازم پاناما شد در امریکا سرگردان بود و حتی مدتی را در یک بیمارستان روانی سپری کرد.

سیدطالب رفاعی، روحانی شیعه عراقی و از مؤسسان حزب الدعوه عراق، بر جنازه او نماز خواند و پس از تشییع رسمی از سوی دولت مصر، در مسجد الرفاعی قاهره دفن شد.

(تصاویر نایاب از مراسم تشییع محمدرضا پهلوی)

Former President Richard Nixon, center, walks behind gun carriage carrying the remains of the former Shah of Iran during the funeral ceremony, July 29, 1980, in Cairo. At extreme right is President Anwar Sadat of Egypt and the former Shah's wife Empress Farah Diba is second from left behind carriage. (AP Photo)

۷۱۶۷۰_۲۸۹

۷۱۶۷۱_۹۷۸

۷۱۶۷۲_۴۹۵

منبع: فرادید

0