کافه سرگرمی

فیلم Sully 2016 ( کاپیتان سالی) به همراه دانلود و نقد فیلم

۹۵-۱۱-۲۵

 نام فیلم: Sully – کاپیتان سالی
سال انتشار: ۲۰۱۶
ژانر: بیوگرافی، درام
مدت زمان: ۹۶دقیقه
امتیاز IMDB از ۱۰ :۶٫۴
زیرنویس فارسی: دارد

خلاصه داستان: چسلی سالنبرگر که او را اختصاراً ” سالی ” خطاب می کنند، خلبانی بود که در سال ۲۰۰۹ از بروز یک فاجعه عظیم در صنعت هوایی آمریکا جلوگیری کرد. در روز ۱۵ ژانویه سال ۲۰۰۹ زمانی که وی مانند همیشه عازم کابین خلبانی اش بود تا هواپیمایش را با ۱۵۰ مسافر به مقصد برساند، چند دقیقه پس از برخاستن از زمین با پرندگان برخورد کرد و موتورهای هواپیما از کار افتاد. اما سالی با تسلطی مثال زدنی در میان انبوهی از آسمان خراش های نیویورک توانست این هواپیما را بر فراز رودخانه هادسن فرود آورد؛ آن هم در شرایطی که تمام مسافران در سلامت کامل بودند.این اتفاق سبب شد تا سالی تبدیل به قهرمانی ملی در آمریکا شود و تقدیرنامه های فراوانی از جانب سازمان های گوناگون و البته باراک اوباما دریافت نماید. داستان فیلم سالی یک خلبان وظیفه شناس به نام سالی سولنبرگر را روایت می کند که قهرمانانه ، فرود بسیار دشوار یک هواپیمای پر از مسافر در رودخانه ی هادسون را بر دوش می‌ کشاند و …

دانلود فیلم به همراه زیرنویس فارسی

 

نقد فیلم:

یشتر کسانی که فیلم “سالی”، بازسازی “کلینت ایستوود” از حادثه ی هواپیمای مسافربری سال ۲۰۰۹ در رودخانه ی هادسون را برای تماشا انتخاب می کنند، از طریق اخبار در جریان پرواز ۱۵۴۹ خطوط هوایی ایالات متحدهی آمریکا هستند. به مدت چندین روز پیرو حادثه ی ۱۵ ژانویه، این اتفاق در صدر اخبار خبرگزاری های مختلف و سوژه ی داغی برای شبکه های فرصت طلب ۹۰ ساعته ی خبررسانی شده بود. این رویداد هم همانند تمام موضوعات دیگر، رفته رفته کم و بیش در سطح افکار مردم آمریکا کمرنگ شد. با وجود زبانزدشدن این حادثه، منطقی است اگر کسی سوال کند آیا این ماجرا پتانسیل تبدیل شدن به یک فیلم بلند را دارد؟ میتوان گفت “سالی” با وجود تمام کاستی ها نشان داده که پاسخ به این پرسش مثبت است. با مدت زمان نسبتا کم تقریبا ۲۱ دقیقه ای، فیلم برای جریان پیداکردن به موضوعات فرعی متوسل شده است. با این اوصاف، نقاط قوت زیاد آن بر ضعف هایش می چربد و اگرچه شاید چندان مورد توجه اسکار قرار نگیرد، اما “سالی” جذاب، نشاط بخش و دارای تعلیق است.

” ایستوود “کارگردان فیلم، وقایع ابتدایی سال ۲۰۰۹ را به ترتیب وقوع زمانی روایت نمی کند، بلکه روش زجرآورِ روایت به وسیله ی فلش بک های تکه تکه را به کاربرده است. اگرچه دنبال کردن این فلش بک ها گیج کننده نیست ولی سایه ی سنگینی بر فیلم انداخته و کمک چندانی برای پیشرفت داستان نیست. “ایستوود” کاملا هوشمندانه داستان را روی بازسازی دقیق و مو به مو از حادثه و متعاقبا بررسی های هیئت ایمنی حمل ونقل ملی متمرکز کرده است. “سالی” از مدارک موجود بهترین استفاده را کرده. همچنین برای سینمایی تر کردن حادثه، به بار درام آن افزوده است. اما آن گونه که باید، نتوانسته در بیان تاثیر روانی پساحادثه بر قهرمان اصلی و واکاوی رابطه ی او با همسرش موفق باشد.

به تصویردرآوردن صحنه ی پرواز، متقاعد کننده ترین بخش فیلمسازی در “سالی ” است. از قبل دانستن پایان ماجرا، از شدت هیجان و تنش فیلم کم نمی کند. کارگردان کارکشته ای چون “ایستوود ” میداند که چگونه توقعات بیننده را به نفع فیلم هدایت کند. کاپیتان “چسلی سالنبرگر”  (تام هنکس) و دستیارش “جف اسکیلز”  (آرون اکهارت) همانند همیشه نکات قبل از پرواز را از فرودگاه “لاگواردیا” چک میکنند. پس از این که دوموتور هواپیما در اثر برخورد پرندگان از کار می افتد، او با اتکا به دانش و تجربه خلبانی خود میداند که امکان رسیدن به فرودگاه های اطراف را برای فرود اضطراری ندارد، بنابراین او تقریبا شش دقیقه وقت دارد تا هواپیما را بر رودخانه ی هادسون بنشاند.

در بیشتر قسمت های فیلم هیئت ایمنی حمل ونقل ملی، متخاصم با قهرمان فیلم نشان داده میشود؛ چند تن از مقامات این انجمن چندان از تصمیمات سالی خشنود نیستند. باید طی جریانِ بررسی پرونده جزئیات روشن شوند. برای مثال، در فیلم عنوان میشود که سیستم خلبان اتوماتیک قادر بوده هواپیما را با دقت صددرصد طبق نقشه بر زمین فرود بیاورد. اما در واقعیت، این سیستم نصف زمان به درستی عمل کرده است. با این اوصاف، کشف پشت پرده ی پرونده ی بررسی ماجرا جذاب و هیجان انگیز به نظر میرسد.

“تام هنکس” توانسته شخصیت معقول، جدی و سرسخت “سالی” را که به طور تحسین برانگیزی با دانش و فداکاری خود، جان ۱۵۵ نفر را طی این حادثه و زیر این فشار شدید نجات داد، به خوبی به تصویر بکشد. اجرای قوی هنکس قابل تحسین است، اگرچه این نقش به پای نقش های بزرگی که او ایفا کرده نمیرسد ( تشابه فیزیکی او با سالنبرگرِ واقعی قابل قبول است)، جذبه ی ذاتی هنکس ما را وادار میکند که سالی را دوست و به او باور داشته باشیم، و این هدف فیلم است. “آرون اکهارت” به عنوان دستیار سالنبرگر، تنها شخصیت دیگری است که حضور قابل توجهی در فیلم دارد. “لورا لینی” ایفاگر نقش “لورین سالنبرگر” است که معمولا او را در حال مکالمه ی تلفنی با شوهرش میبینیم. ”

“ایستوود” و فیلمبردارش “تام استرن” تصمیم گرفتند از دوربین های آیمکس برای ضبط “سالی” استفاده کنند. این ایده برای تماشاگرانی که فیلم را روی پرده های بزرگ میبینند، خبر خوشحال کننده ای است. حضور سالنبرگر در پشت صحنه همراه با عوامل تولید فیلم باعث شده “سالی” در به تصویرکشیدن روح و روان کاپیتان موفق باشد و از دل یک داستان شوم و از مدافتاده ی قهرمانی، یک اثر سرزنده ی غیرمعمول را بیرون بکشد. “سالی” را میتوان جهش خوبی از فیلمهای پر سر و صدای تابستانی به آثار موقر پاییزی دانست.

 

منبع: نقد فارسی ، dataspeed.ir

0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.