کافه سرگرمی

نکات مهم ایمنی در استفاده از مودم وایرلس

۹۴-۰۸-۲۰

۱ – تغییر پسورد پیش فرض مودم

مودم Tp-Link

۰۳

مرحله ۱ مرورگر خود را باز کنید و آی پی لن خود را در قسمت نوار آدرس وارد کنید و دکمه اینتر را فشار بدید.
آی پی لن به صورت پیش فرض در مودم های تی پی لینک (Tp-Link) به صورت زیر است: 
۲۰۱۵-۱۱-۱۱_۰-۵۴-۵۱

۱
مرحله ۲یوزرنیم و پسورد خودتون رو در صفحه لاگین وارد کنید.
یوزرنیم و پسورد به صورت پیش فرض ، عبارت admin با حروف کوچک می باشد.
مرحله ۳ از سمت چپ صفحه به مسیر رو به رو بروید*Maintenance ->*Administration ، در باکس های New Password و Confirm Password ، به ترتیب پسورد جدید و پسورد جدید برای تایید را وارد کنید

۱

مرحله ۴برای ذخیره تغییرات بر روی Save/Apply کلیک کنید .

مودم D-link

۴۸۳dlink-dsl-2600U-Z1-itbazar

 

مرحله ۱ مرورگر خود را باز کنید و آی پی لن خود را در قسمت نوار آدرس وارد کنید و دکمه اینتر را فشار بدید.
آی پی لن به صورت پیش فرض در مودم های دی لینک (d-Link) به صورت زیر است :

۲۰۱۵-۱۱-۱۱_۰-۵۴-۵۱

۱

مرحله ۲یوزرنیم و پسورد خودتون رو در صفحه لاگین وارد کنید.

یوزرنیم و پسورد به صورت پیش فرض ، عبارت admin با حروف کوچک می باشد.

مرحله ۳ – از سمت چپ صفحه به مسیر رو به رو بروید*Tools ->*Admin ، در باکس های New Password و Confirm Password ، به ترتیب پسورد جدید و پسورد جدید برای تایید را وارد کنید.

۲۱۳۱۳

مرحله ۴ – برای ذخیره تغییرات بر روی Save setting کلیک کنید .

۲- غیر فعال کردن دکمه WPS در مودم های دارای این امکان

۱-ابتدا وارد تنظیمات مودم شوید

۲-از منوی interface setup گزینه wireless را انتخاب کنید.

۳۴۳۴۳۴۳۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴۴

ممکن است روتر یا مودم شما دارای ویژگی دکمه‌ی امنیتی که در اصطلاح فنی به آن(Wi-Fi Protected Setup WPS)می‌گویند، باشد. WPS شما را قادر می‌سازد تا یک دستگاه شبکه‌ای را با فشردن یک دکمه در دستگاه سرویس گیرنده در صورت پشتیبانی از WPS و روتر مربوطه، به شبکه‌ی بی‌سیم که با متد امنیتی WPA2 کار می‌کند، متصل نمایید. البته لازم است بدانید که WPS در مقابل حملات brute-force آسیب‌پذیر است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر به موارد امنیتی در شبکه‌ی خودتان اهمیت زیادی می‌دهید، این ویژگی را در روتر خود غیر فعال نمایید.

۲۰۱۵-۱۱-۱۰_۲۳-۴۳-۱۷

۴۴۴۴۴۴۴۴

 

۳- تغییر پسورد وایرلس

ابتدا نوع سیستم کد گذاری را انتخاب می کنیم:

WPA2-PSK-AES می‌توان گفت این امن‌ترین گزینه‌ برای انتخاب است. استفاده از آخرین استاندارد رمزنگاری وای‌فای در کنار آخرین متود رمزنگاری مدرن یعنی AES توصیه ما استفاده از این گزینه است. در روترهایی که رابط گرافیکی آنها کمی گیج‌کننده است، احتمالاً این حالت با عناوینی مثل WPA2 یا WPA2-PSK ذکر شده که به احتمال زیاد از رمزنگاری AES نیز استفاده می‌کنند (چرا که این منطقی‌ترین حالت است).

۱۲

سپس در قسمت Pre-Shard Key پسورد خود را وارد می کنیم
***توصیه می‌شود که در انتخاب کلمه‌ی عبور از کاراکترهای ترکیبی استفاده شود همچنین بهتر است تعداد کاراکترهای مورد استفاده بیشتر از ۱۳ عدد باشد. لازم است تا کلمه‌ی عبورتان از میان کلمات موجود در فرهنگ‌های لغات، اسامی خاص، نام افراد، نام حیوانات خانگی‌تان و اسامی مشابه دیگر که قابل حدس هستند، نباشد. به عنوان مثال کلمه‌ی عبور پیچیده بهتر است شبیه(h&5U2v$q7F4*)باشد.

uuuuuuuuuuuuuuuu

D-Link

از قسمت SETUP وارد WIRELESS SETTINGS شده و تنظیمات را انجام می دهیم.

qqqqqqqqq

Zyxel

از قسمت Go to Advanced setup وارد تنظیمات مودم می شویم.

۱۱

سپس از منوی Network وارد Wireless LAN می شویم و تب General را انتخاب می کنیم

۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱

۴- استفاده از نرم افزار ایجاد پسورد:

هکرها می توانند با کمی حوصله پسوردهای ساده ای که از نظر امنیتی به هیچ وجه ایمن نیستند را مورد حمله قرار دهند اما اگر همین پسوردها طوری انتخاب شوند که از علائم و نشانه ها هم در آن ها استفاده شود مطمئنا با امنیت بیشتری روبه رو خواهند بود.
این نوع پسوردها که در اصطلاح Sensetive نامیده می شوند شامل اعداد ، حروف کوچک و بزرگ و همچنین نمادها هستند و به همین دلیل درصد هک شدن آن ها به نسبت بسیار پائین تر خواهد بود ؛ اما ساخت چنین پسوردهایی می تواند با استفاده از نرم افزاری به نام Password Generator Professional صورت گیرد که علاوه بر Random بودن پسورد ها کار مدیریت آن ها هم حرفه ای تر انجام می گیرد.

WPA و TKIP عاملی برای کاهش سرعت وای‌فای شما :

شاید جالب باشد بدانید که گزینه‌های سازگار با WPA و TKIP می‌توانند سرعت شبکه‌ی وای‌فای شما را به شکل محسوسی کاهش دهند. بسیاری از روترهای جدید که از استانداردهای ارتباطی ۸۰۲٫۱۱n و استاندارهای سریع‌تر و جدیدتر پشتیبانی می‌کنند، سرعتشان با فعال‌سازی WPA یا TKIP در گزینه‌های خود، به ۵۴ مگابیت بر ثانیه کاهش خواهد یافت. این کاهش سرعت به منظور اطمینان از سازگاری با دستگاه‌های قدیمی است.

اگر روتر دارای استاندارد ۸۰۲٫۱۱n از WPA2 در کنار AES استفاده کند، سرعتی تا ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه را پشتیبانی خواهد کرد. در مورد استانداردی نظیر ۸۰۲٫۱۱ac این تفاوت سرعت بسیار فاحش‌تر خواهد بود؛ چرا که این استاندارد از نظر تئوری و در شرایط ایده‌آل، از سرعت حداکثری ۳٫۴۶ گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

به بیان دیگر، صرف‌نظر از مبحث امنیتی، از لحاظ سرعت ارتباطات شبکه‌ی وای‌فای نیز استفاده از استانداردهای قدیمی WPA و TKIP به هیچ‌وجه منطقی نیست.

0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.